Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví

Díky zařazení do projektu Nemocniční strava pod záštitou think thanku Globopol a v důsledku změny dodavatele jídel došlo v nemocnici ke změnám ve složení a kvalitě pokrmů, což se projevilo na spokojenosti pacientů, personálu i vedení nemocnice. Největším úspěchem je snížení hypoglykémií u diabetiků, snědené talíře u většiny pacientů a snazší přísun všech živin, takže je není třeba v takové míře uměle doplňovat.

 

V květnu 2019 proběhla v Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví u Pardubic změna dodavatele pokrmů (dietní i běžné stravy) pro pacienty, zaměstnance i klienty zařízení. Novým dodavatel je nyní Bonté class, s.r.o., v čele s nutriční terapeutkou Lucií Paulusovou, DiS.

Díky zařazení do projektu Nemocniční strava pod záštitou think thanku Globopol a v důsledku změny dodavatele pokrmů došlo ke změnám ve složení a kvalitě pokrmů, což se projevilo na spokojenosti pacientů, personálu i vedení nemocnice. Největším úspěchem je snížení hypoglykémií u diabetiků, snědené talíře u většiny pacientů a snazší přísun všech živin, takže je není třeba v takové míře uměle doplňovat.

I přesto, že pacienti LDN někdy nerozkoušou všechny potraviny a mohou mít problémy s polykáním či se stravitelností některých jídel, je nezbytné jim kvalitní a přirozenou stravu zajistit. Výživa ve stáří má sice svá specifika, ale lze ji zajistit jednoduše. Strava pro pacienty LDN by měla být pestrá a bohatá na živiny, protože má významný pozitivní vliv na jejich stav.

Jak se změna dodavatele projevila ve stravě?

Hlavní roli hraje kvalita potravin a domácí příprava pokrmů. Všechna jídla se připravují z čerstvých a kvalitních surovin, nepoužívají se instantní produkty, polotovary ani vysoce průmyslově zpracované produkty. Diabetikům se nepodávají dia potraviny, ale přirozené potraviny bez cukru a sladidel. Doslazuje se pro ně pouze čerstvým ovocem nebo ovocným rozvarem ze zmraženého ovoce a nepoužívá se cukr ani umělá sladidla. Díky těmto změnám zaznamenala LDN celkové zlepšení zdraví u diabetiků a menší kolísání glykémií.

Zelenina a ovoce každý den

Každý den dostávají pacienti zeleninu nebo ovoce v různých formách tak, aby pro ně bylo vše lehce stravitelné. Zelenina se často přidává do hlavních jídel, aby se pacientům lépe kousala. Každý pátek mají pacienti k večeři čerstvé saláty, které si moc pochvalují.

Máslo místo margarínů

Změna proběhla také u používaných tuků. Místo margarínů a rostlinných tuků se k pečivu podává ručně porcované máslo. Pacienti dostávají kvalitní smetanové jogurty (bílé), které se doplňují ovocným rozvarem, popř. medem. Nepodávají se sladké jogurty ani sladké kefíry. Ke svačině dostávají pacienti často domácí Pribiňák z tvarohu a smetany nebo domácí tvarohový Termix, a to včetně diabetiků. Alespoň 5 x týdně strava obsahuje vejce, coby kvalitní zdroj plnohodnotných bílkovin, tuků a prospěšných mikronutrientů. Pravidelně, 3–4 x týdně dostávají pacienti domácí pomazánky, ve kterých je základem tvaroh, zakysaná smetana, máslo, žervé nebo Lučina a naopak nikdy nedostávají tavené sýry.

Cílem je postupně stravování v LDN zlepšovat tak, aby si pacienti vytvořili zdravé návyky a sami poznali, po jakém jídle se cítí dobře. I přesto, že staří lidé často preferují tradiční česká jídla, zdravá strava v LDN v Rybitví jim vyhovuje a chutná.

Vyjádření ředitelky LDN ke změnám ve výživě

Lze připravovat stravu seniory moderně a zdravě?

Když jsme měnili nového dodavatele stravy pro naše klienty v LDN Rybitví, hlavně jsme nechtěli žádné polotovary. Předpokládali jsme, že potřebujeme obyčejnou českou stravu, kterou si každý je schopen zhotovit doma sám. Nečekala jsem, že naši seniorští pacienti budou s takovou chutí jíst pokrmy, které jsou moderní a pro ně nové – smoothie, hrachové pomazánky, jogurtové knedlíky atd. Zprvu to bylo velké překvapení a výsledek je úžasný. Za pomoci personálu, který edukuje pacienty o skladbě jídla, aby se nebály jeho nové podoby, sní pacienti nyní téměř celé porce, ubylo případů bolestí břicha pro plynatost, pacientů trpících zácpou a hlavně u diabetiků ubylo hypoglykémií.

Je úžasné, jak stačí málo, aby se zbytečně nevyhazovaly zbytky jídla, aby se nastavovala strava adekvátně pro imobilní polymorbidní pacienty, aby se klienti učili rozšiřovat své jídelníčky o nezvyklé formy a skladby jídel. Pozitivní ohodnocení máme i od příbuzných pacientů.

Mgr. Bc. Jana Tomšů, ředitelka, Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví

 

Kontakt na organizátorku projektu v LDN Rybitví:

Lucie Paulusová, DiS., nutriční terapeut,
luci.paulusova@seznam.cz, tel.: 773 945 429.

 

Zpět